פיתוח תשתיות ארגוניות ואנושיות בארגונים חברתיים
תשתיות אלו מוגדרות כמבנים ומערכות התומכות בארגון ומאפשרות לו להשיג את מטרתו ויעודו.
כל ארגון באשר הוא – חברתי, עסקי או ציבורי חייב לייצר לעצמו את הבסיס והתשתית הארגונית הנכונה לפעילות בכדי להצליח במשימותיו וזה לא משנה אם בסוף הדרך המטרה היא עשיית רווח או טיפול בנזקק. 

אנחנו נוהגים לדמות את התשתיות הארגוניות האלו למערכת של צינורות איסטלציה המהווים רשת פנימית נסתרת מהעין, כל צינור מוביל את המים שבתוכו לייעוד אחר ובאזור אחר, זרם המים ועוצמתו תלויים בטיב ובאיכות הצינורות, בצורה נכונה של הנחתם ובעבודה חלקה ללא מהמורות. ברור לנו שברגע שתהיה סתימה באחד הצינורות הרי שמערכת כולה מזדעזעת ומושפעת מכך.
בדומה לכך, אנו רואים את פעילות הארגון החברתי כמורכב משורה רבה של תהליכים, המסודרים בלוגיקה מסוימת והם אלו שמעבירים את הידע/הטיפול/הפעילות שהארגון עוסק בו. בראש כל תהליך שכזה עומדת הדמות הניהולית שמטרתה לנווט בצורה חכמה את הפעילות ולגרום לעבודה לנוע בצורה חלקה.

מרבית הבעיות הארגוניות שאנו נתקלות בהן מגיעות עקב היעדר תשתיות ארגוניות ואנושיות המתאימות לארגון ולפעילותו. כשהמידע זורם בארגון בצורה מדויקת וכשברור לכל עובד מה הוא צריך לעשות, למי הוא כפוף, מהן המטרות שלו בתפקיד וכיצד הוא צריך לבלות את יום העבודה, מיהם הממשקים הישירים והעקיפים שלו בתפקיד, כיצד מדווחים ובפועל כיצד מבצעים את התקפיד אזי נמצא בהחלט ארגון בעל תשתיות ארגוניות טובות. ברגע שהזרימה בצינורות הארגוניים לא עובדת כמו שצריך ועובדים לא בדיוק מכוונים למטרות הארגון או לתפקידם, המבנה הארגוני לא תומך בתשתיות וקיימת אי הלימה בין הנאמר לנעשה הרי נראה ארגון שמתקשה לעמוד במטרותיו וביעדיו.

לעיתים מדובר בארגונים שגדלו בצורה מהירה מדי והתשתיות אינן גדלו בצורה ישירה, לעיתים במיזוג של תשתיות לא מתאימות מארגונים אחרים ולעיתים אף בשל חוסר תשומת לב ניהולי לנושא ומיקוד בפעילות. בכל מקרה, את המחיר להיעדר התשתיות רואים בשטח בצורה ברורה והפידבק בדרך כלל מגיע מהעובדים וממקבלי השירות.

כשאנחנו ניגשים לסייע לארגון חברתי בבניית תשתיות אנחנו נוהגים ללמוד לעומק את פעילותו באמצעות מודל ייחודי המסייע לנו להכיר את האנשים העוסקים במלאכה ולהבין את הקיים גם מתחת לפני השטח. בצורה ניתן לקבל תמונת מצב אמיתית אקטואללית המשקפת את החוזקות והחולשות בשקיפות ומאפשרות לנו לבנות ביחד עם צוות ההנהלה את התשתיות הרלוונטיות המותאמות ביותר לצרכי הארגון. בצורה זו, התשתית שנבנית מוטמעת תוך כדי בנייתה על ידי צוות ההנהלה והארגון יכול להתקדם בצורה עצמאית ומהירה קדימה.