פיתוח תהליכי משאבי אנוש ורווחה בעמותות

מדי יום ביומו אנחנו במתאם פוגשים בעמותות מדהימות, עם עשיה מבורכת שמעצימה את הנפש ואת החברה שלנו.
אנחנו עובדים עם יזמים חברתיים שהלהט הבוער בעיניהם יכול להצית פרויקטים שלמים ברגע וזה מדהים אותנו כל פעם מחדש!
אנחנו גם מדברים הרבה עם  עובדים מסורים המקדישים שעות, ימים כלילות למען טיפול ורווחה לנזקקים, לנוער בסיכון, לחלשים בחברה ולמען בניית חברה ישראלית טובה יותר.

נוכל לומר באופן מובהק כי במידה ובארגונים אחרים במשק ישנם פרמטרים נוספים להצלחה, הרי שאין ספק שבעמותה האנשים שעובדים בה הם הפרמטר הכמעט בלעדי לאיכות ולטיב התוצר ובכך להצלחת העמותה.

מהסיבה הזו, אנחנו מאמינים שעל ארגונים חברתיים לספק לעובדיהם את תשתיות העבודה הכי טובות שניתן. במקרים רבים, בהם עמותות קמות ונבנות מפעילות של יזמים חברתיים, ניתן לראות ריצה ושעטה קדימה בלי לתת את הדעת כי ארגון צריך יציבות וכי פרויקטים חברתיים זקוקים לתשתיות. השיטה פשוטה - ככל שתשתיות אלו יהיו יעילות ומובנות בצורה סדורה וברורה, הרי שעובדי העמותה יוכלו להתפנות לעיקר עבודתם ולא יאלצו להתעסק במנהלות ובנלוות. ככל שהארגון מתייצב וגדל הרי שבהיעדר תשתיות אלו אנחנו נראה כיצד הזמן, האנרגיות והתשומות שמופנות לתשתיות אלו גוזל בצורה משמעותית את זמן הניהול והעבודה הישירה מול המוטבים. 

תשתיות אלו צריכות להיות מובנות ונתמכות בתהליכי עבודה מסודרים ומראיית משאבי אנוש ברורה הכוללת מבנה ארגוני והגדרות תפקיד, מדרג שכר ברור, הגדרת שיטות ותהליכי עבודה. אנחנו מאמינים במתאם בשיטות עבודה פשוטות וקלות ליישום ובנהלי עבודה מציאותיים ולא מסורבלים המותאמים לכל ארגון בצורה מדויקת.
לצד תשתיות אלו, נבקש להוסיף את הפן הרווחתי והדאגה לעובדים בעמותות. רבות הן העמותות הרואות קודם כל בפן הרווחתי את אוכלוסיית המוטבים או המתנדבים אבל אין ספק שכל מנהל חברתי כיום יסכים כי יש להתייחס גם לעובדים ולטפח מולם תשתיות רווחה מתאימות הרואות גם את העובדים ואת צרכיהם בצורה הולמת. בעידן הנוכחי, רווחתו הכלכלית של העובד היא כבר לא רק דאגתו הפרטית, גם הארגון מתחיל לקחת על עצמו אחריות לרווחת העובד (בריאות, רווחה סוציאלית וכמובן דאגה לגיל הפרישה) וכן אחריות על תחום הפנאי הכוללות הטבות למינהן ודאגה לעובד ולמשפחתו. 

בעשור האחרון אנו רואים כי לצד היבטי הסיפוק מהעבודה, נושא ההטבות ותנאי ההעסקה הניתנים בעמותה הן שיקול חשוב בשימור העובדים ובטיפוח המוטיבציה לאורך זמן. אין ספק שהחיבור האידיאולוגי והערכי הוא המניע המרכזי אבל כיום הוא לא עומד בדד. האתגר הגדול הוא בתכנון תחום רווחה משמעותי בתקציב מצומצם וללא עלויות חורגות. 
במתאם אנחנו מסייעים לארגונים חברתיים לתכנן תוכניות רווחה שנתיות הלוקחות בחשבון את מאפייני הארגון, וצרכי העובדים בהתאמה מקסימלית לתקציב הארגון.