הסבה מקצועית? אנחנו כאן לשפוך קצת אור על ההחלטה!

מחקרים סטטיסטיים מעידים כי קרוב למחצית מקרב העובדים אינם מרוצים ממסלול הקריירה בו בחרו, והיו שמחים לשנותו. לסיבות המובילות לשינוי מקצוע מצטרפים גם מצטרפים הרצון להגשים את הייעוד האישי והכמיהה למימוש עצמי. נכון, למרות הנתונים הגבוהים, חשוב לדעת כי הסבת מקצוע מגיל 30 ואילך אינה החלטה פשוטה ומלווה בקשיים וחששות, בעיקר מצד בעלי משפחות. יחד עם זאת, ההסבה בהחלט אפשרית ומתגמלת במידה שהינה מבוצעת באופן מושכל, ומתוך הכרת האפשריות הרלוונטיות הקיימות בשוק.

ראשית יש להבין כי מדובר בתחושות לגיטימיות, ושמומלץ לקחת את הזמן על מנת לבצע הסבה מקצועית.

אנשים רבים בוחרים במסלול קריירה מבלי לבחון את ההתאמה שלהם אליו ומבלי לאתר את האיכויות והחולשות העשויות להקשות עליהם בקריירה הנבחרת. זכור, הסבת מקצוע הוא אינו תהליך מהיר הנעשה בין לילה ועלייך לבצע מהלך שקול, הדרגתי תוך בחינת האפשרויות העומדות בפנייך והמשמעות של כל אחת מהן. בנוסף, מומלץ לחשוב גם על ההיבט הכלכלי שמביא השינוי ולא לעזוב את עבודתך טרם מצאת עבודה חדשה.

מחקר שנעשה על-ידי הפסיכולוגית איימי וז'סנייבסקי ( 2003,Wrzesniewski ) מסביר כי אנשים יכולים לראות את עבודתם בשלושה דרכים: 1. מקור הפרנסה 2. קריירה אישית המאפשרת סטאטוס, יוקרה, קידום וכסף 3. הגשמה עצמית הנובעת מתוך גורמים פנימיים בתוכנו. העבודה היא המטרה עצמה והאדם חש כי העיסוק בתחום זה הינו הייעוד שלו. אז לאלו מהתחושות אתה מתחבר?

Maslow (1963) אמר פעם: "הגורל הנהדר ביותר, המזל הטוב והנפלא ביותר שיכול לקרות לאדם הוא שישלמו לו כדי שיעשה את הדבר שהוא אוהב לעשות"- האם אתם בין ברי המזל המחברים לתחושות אלו?באם לא, הגעת למקום הנכון ואנו רוצים לסייע לך לבחור תחום שיאפשר לך תחושות חיוביות וסיפוק מהעשייה.

אז מה אתה באמת רוצה להיות שתהיה גדול? גם אם הגעת לגיל 40 ואינך יודע לענות על כך, אין צורך להיבהל!

תחילה, נסה לבדוק פנימה מה גורם לך הנאה, אילו עיסוקים מעניקים לך משמעות? האם התחומים בהם אתה חזק? מה החלום שלך? לפני שאתה נותן לחלק הפרקטי להשתלט עלייך חכה איתו.. אנחנו עוד נגיע אליו!

בספרו "באושר ובאושר מציין בן שחר (2010) כי ריכוז והצלבה בין התחומים המביאים לך סיפוק לבין התחומים בהם אתה מרגיש חזק עשויים לחשוף את השטחים החופפים ולאפשר לך לראות ולהבחין בתפקידים המתאימים לך. לדוגמא, אם לאורך השנים בלט בך הצורך לסייע לאוכלוסיות חלשות, להגן על אינטרסים של קבוצות חברתיות שונות, לבטא הלך רוח המנחה אותך ולהוציא לפועל אידיאולוגיות שתמיד שליוו אותך אך מבחינה מקצועית נשאבת לעסוק במחשבים? אולי זה הזמן להגשים את עצמך בתחום שיעצים את הנפש שלך, שינוי התפקיד מאפשר לך לבחור בדרכים ובצמתים חדשים, לאזור אומץ ולהוביל את עצמך אל עצמך.

בחן את עצמך, רכז את תשובותייך ורשום נקודות משמעותיות העולות מכך.

  • מה המניעים העיקריים אשר הובילו אותך לעזוב את תחום עיסוקך הנוכחי? מה עורר בך את הרצון לבצע שינוי זה? (חוסר התאמה בין ערכי הארגון לערכים פנימיים, חוסר עניין, מיצוי עצמי וכו')
  • לאלו חלקים אתה מרגיש מחובר במקצוע בו אתה עוסק כיום? לאלו פחות?
  • · האם קיים תחום עיסוק המעניין אותך במיוחד? האם יש בידך מספיק ידע לגביי תחום זה? איזה אתגרים מציב בפנייך תחום עיסוק זה?
  • מהם הקשיים העשויים להתעורר באם תעסוק בתחום זה? איזה ידע חסר לי על מנת להגיע למקום אליו אני שואף? (היבט כלכלי, ידע אקדמאי, מידע אודות התחום עצמו וכו')
  • מה הוויתורים הצפויים להגיע בעקבות המעבר לתחום העיסוק החדש? איזה וויתורים לא תהיה מוכן לעשות בשום אופן? מה הן ההשלכות (הכלכליות, החברתיות או המשפחתיות) העשויות להתעורר עקב ההסבה? (מעבר גיאוגראפי, הצטמצמות כלכלית, שעות עבודה מרובות, נסיעות ממושכות וכו')

אחרי שמבינים מה אוהבים ומה רוצים, אפשר לשאול את השאלות הפרקטיות:

כעת, ערוךרשימהשלהתחומיםהמענייניםאותך והתמקדבשניבתחומים הנמצאיםבראשסדרהעדיפויות. לאחר שאיתרת אחר מספר תחומים העשויים לעניין אותך עלייך לאסוף מידע הקשור לתחומים אלו באמצעות קריאת מאמרים העוסקים בתחום, בדיקת הביקוש והתחרות בשוק העבודה ושיחות עם מכרים בעלי ידע וניסיון – מידע זה יסייע לך להשלים את פעריהמידעהקיימיםאצלךולראות בצורה טובה יותר את החסרונות והיתרונות של התחום הרצוי. כך לדוגמא, אם הינך מעוניין להשתלב בעמותה במגזר השלישי ולשלב בחייך תרומתה לחברה וסיוע לאוכלוסיות חלשות, ניתן להקדיש תקופת ניסיון להתנדבות באחת העמותות, מצעד זה, תוכל ללמוד טוב יותר האם זה הכיוון אשר יעזור לך להגשים את עצמך, ועל הדרך גם לעזור לעוד כמה אנשים שזקוקים לעזרתך.

לאחר שאיתרת את "תחום חלומותייך", האם הינך מכיר אדם העוסק בתחום זה? האםמישהוממכריךיכוללהיותחוליהמקשרתבינךלביןארגוןאובעל/תתפקידבארגוןהעשויים לסייע לך?                התשובה לשלב זה הוא net-working, net-working, net-working!! יצירת קשרים עם גורמים רבים ככל האפשר אשר יובילו אותך ולכמה שיותר הצעות!! נשמע מסובך? אז זהו, שלא!

שים לב: בחיי היום יום שלנו אנו מנהלים אינספור שיחות חולין מבלי לשים לכך לב – שיחות אלה הם לב העשייה ליצירת קשרים ולאיתור הזדמנויות, ספרו לסובבים אתכם מה אתם מחפשים והכינו רשימה – את מי כל אחד מהם מכיר ובמי הוא יכול להסתייע – עשו זאת ולא תאמינו כמה צעד פשוט כזה עשוי לקדם אתכם! לסיכום, היום יותר מתמיד, אינך נמצא לבד במערכה, יש מגוון אפשרויות שונות לביצוע הסבה מקצועית באמצע החיים, נטרל את התפיסה של "איך אראה בעיניי אחרים" ו"מה יגידו עליי" ותן לערכים, האמונות והמהווים הפנימיים להנחות אותך. הגשמת חלום ומימוש עצמי כבר לא מילים מופשטותהמרחפות באוויר: הן יכולות להיות הדרך והמטרה שיובילו אותך בהמשך דרכך,

                                                                           ושיהיה בהצלחה!

חזרה ללוח הראשי